Wiercenie

Wiercenie otworów w obudowie jest istotne w przypadku wielu przypadków zastosowania. Na życzenie firma Spelsberg pomaga w ustawieniu otworów dokładnie we właściwym i wymaganym miejscu. Dzięki elastyczności swojego parku maszynowego oraz obróbce sterowanej numerycznie firma Spelsberg oferuje takie usługi nawet przy małych zamówieniach.

O wierceniu

Wiercenie, tak jak toczenie i frezowanie, zalicza się do procesów produkcyjnych metodą skrawania ostrzem o określonych właściwościach geometrycznych. Podczas wiercenia narzędzie zazwyczaj obraca się wokół własnej osi i wykonuje ruch cięcia. Na wierzchołku wiertła powstaje przy tym ciepło, które ze względu na usytuowanie jest trudne do odprowadzenia. W zależności od materiału dostępne są wiertła o bardzo różnorodnych właściwościach, które na przykład są w stanie zbierać wióry lub doprowadzać chłodziwo. 

W przypadku miękkich i ciągliwych materiałów, które są łatwe w skrawaniu, właściwy proces obróbki skrawaniem poprzez posuw i ruch kolisty następuje po tak zwanym cięciu głównym. Na środku wiertła nie jest to możliwe, ponieważ prędkość skrawania ze względu na obroty wokół własnej osi osiąga swoje maksimum tylko na obwodzie zewnętrznym, a na środku wynosi 0 m/s, a wtedy można uzyskać co najwyżej odkształcenie plastyczne. Z tego powodu wiertła kręte mają na wierzchołku tak zwany ścin, a wiertła specjalne do miękkich materiałów mają specjalnie ukształtowany wierzchołek.

Które narzędzie jest odpowiednie dla danego materiału – dokładnie wiedzą to eksperci firmy Spelsberg, dzięki czemu zawsze zapewniają oni uzyskanie precyzyjnych rezultatów w zakresie wymaganych tolerancji.