Metody zwinne – typowe dla firmy Spelsberg

Ostatnio o pojęciu metod zwinnych zrobiło się bardzo głośno – tymczasem w firmie Spelsberg to nic nowego. Opisuje ono silne zaangażowanie użytkownika w fazę projektowania i ciągłe badanie, poprawianie i elastyczne opracowywanie produktów.

Klient i jego indywidualne życzenie są ważniejsze niż jakiekolwiek produkty standardowe. Także zastosowanie w praktyce jest o wiele ważniejsze niż wielostronicowa dokumentacja. Zamiast dyskutować miesiącami o specyfikacji warunków zamówienia, praca od razu rusza pełną parą. Nie ma miejsca na długą cześć teoretyczną – preferuje się szybkie rezultaty, którym towarzyszą testy praktyczne i dopasowania. 

Od lat do niczego innego nie dążymy, co uczyniło nas cenionym doradcą w branży właśnie w kwestiach rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

W firmie Spelsberg komunikacja jest wszystkim – dlatego mamy u siebie zespoły projektowe, które przekraczają klasyczne granice między działami. Członkowie zespołów są dobierani zależnie od charakteru danego zadania, tak by zgromadzić wszystkie umiejętności niezbędne do stworzenia know-how przy jednym stole, i móc wspólnie szlifować dany projekt. Zasiadają wtedy przy nim nie tylko typowi projektanci, lecz także osoby pracujące w dziale produkcji, które wiedzą, jak w opłacalny sposób można wyprodukować to, co wymyślili koledzy. Eksperci branżowi wiedzą, na czym polegają szczególne przypadki zastosowania, i od samego początku prowadzą projekt we właściwym kierunku. I w pewnym momencie ktoś daje znak do rozpoczęcia i praca się zaczyna – bez trwającego tygodniami formułowania i zarysowywania rzekomo idealnego rozwiązania, które będzie się chciało koniecznie przeforsować. Zamiast tego jest się gotowym na zmianę lub porzucenie w którymś momencie raz obranej drogi. Może się to wydawać niezwykłe – ale jest to o dużo bardziej bezpośrednie, szybsze i łatwiejsze dla wszystkich uczestników dyskusji. 

W firmie Spelsberg warunki ramowe dla takich metod są idealne: Szybkie wykonywanie prototypów i własne laboratoria badawcze zapewniają, że w firmie Spelsberg można nieustannie przeprowadzać testy i wykonywać ponowną regulację do momentu, aż na stole wyląduje idealny produkt końcowy. 

W podejmowanie wszystkich decyzji mocno zaangażowany jest zleceniodawca – nieustannie pomaga on w wytyczaniu prawidłowego kierunku działania, zgodnego ze swoimi życzeniami i wymaganiami.